VÁROSLIGET REHABILITÁCIÓS TERV 2015-2016
Sajnos az építők oldalán is nyilván meglévő rengeteg emberi jószándék ellenére ami történik, az rossz. Kárba vész a sok munka, pénz, mert végül, bízom benne, jön egy jobb kor, és minden nagy épület, burkolat, kerített terület elbontódik, mindaz, amire most költenek.
A jelenlegi parkbeépítés úgy is tűnhet, hogy egy bosszú, mert a polgárság tiltakozott a Hősök tere és a Műcsarnok modern elcsúfítása ellen. Ha a kicsi rosszat megakadályozta a nép, megmutatják, tudnak nagyot is...
pdf: javaslat 2016-ban, parknézet
Városliget 2015-02-09
- Megtisztítás az ottragadt vagy betelepült nem illő épületektől, funkcióktól.
- A ligetbe szükséges pavilonokat a 150 évvel ezelőtti időszakból arra érdemesekkel pótolni (teaház, kávéház), illetve pl. a pályázaton nyert zenecsarnok jóval kisebb méretben a Petőfi csarnok helyén nem ártana a parknak.
- Egyéb funkciókra főleg a parkot övező épületeket felhasználni, pl. Hermina úti kisebb villák bevonásával a park a házak közé visszanövelhető. Megmarad az egykori parkban álló Hermina kápolna, és a szebb kisebb épületek.
- A környező forgalmas utakat lehetőség szerint tehermentesíteni, esetleg a személyautó forgalmat föld a lá vinni, és persze a parkoló nagyobb részét, nem érintve a talajvízmozgásokat. (egy szintes garázs)
- Megközelítések bekapcsolása és életre keltése: Andrássy út (kisebb autóforgalom, több köznép által látogatható funkció; jó példa a Terror háza); Fasor, Damjanich út és Stefánia út hosszan.
- Tó visszaalakítása szigetekkel, élővízzé.
- Földalatti útvonalának átgondolása, régi kocsik gyártása.
- Kitisztítani a zárványokat, minimálisra csökkenteni az átlag sétálóktól elzárt „üzemi” területeket. Lényegileg megszüntetni a bekerített területeket, az állatkertet is részben, de legalább nappal átjárhatóvá tenni.
- A Széchenyi fürdő hátsó szárnyainak visszabontásával a nagy zárvány tömböt csökkenteni. A medence szabadon hozzáférhető maradhat.
- Megszüntetni az aszfaltburkolatokat, keskenyebb természetes burkolatot tenni pl. a Stefánia/Olof Palme sétányra.
- Szerves kapcsolat a Stefánia bevonásával.
- A Városligeti fasor tengelyében lévő 200 éves, 500 méteres sétálóutas (többek között az „ék” 56-os emlékművel) megcsonkított Körönd visszaépítése sétányokkal, fasorokkal, szökőkúttal, szobrokkal, kis emlékművekkel.
- Az eredeti 6 km-es lovaglókörút lehetőség szerinti visszaépítése.
- A Hermina út gyalogos stb. (autómentes) lenne újra, a Közlekedési múzeum elköltözne, a kápolna újra látható és használható lenne a parkból.
- Az állatkert visszabővítése az állatok mozgásterét növelné újabb téliesítő attrakció (biodóm pláza) helyett. Azt el kell adni vidékre, az alsó építményekből egy részt megtartani.
- A 100 éves vidámpark hagyományiból több kéne a parkban maradjon, főleg hogy mindig is szükség volt rájuk. Nem a zajos és csúnya sikító gépekből persze.
- A cirkuszt legalább meg kell szépíteni. A sétányt autómentesíteni. Helyette megfizethető hagyományos közlekedést (lóvasút).
- A demokratikus népkert 200 éves felfogásához kell alakítani az itt működő kereskedelmi és gyógyászati egységeket. (lásd. római ingyenes fürdők a Széchenyi áraival szemben, avagy a Gundel eredetileg az állatkert átlagos látogatói számára működött.)
- Hosszútávon a vasút részben lesüllyesztésével, részben lefedésével az eredeti parkrészek (jelenleg nagyrészt nem túl értékes épületei) is visszacsatolhatóak a Városligethez. Ma ez túl költséges, de a vasúton túli területekre vigyázni kell, közösségi célú felhasználásra, parkosításra fenntartani.
- A körúti autóforgalom lesüllyesztésével, a vasút alatt pár tíz méteren legalább, Zuglóval összeköttetés.
- Pályázókat, valamint ellenérdekelteket valamilyen módon kárpótolni.
A rajzhoz:
- A Klösz műteremmel szemben a Mémosz épületben hangversenyterem lehetősége?
Városliget értékei:
- első európai néppark
- 200 éves, és még megvan
- nemzetközi résztvevők (Nebbien,
- 200 év alatt a város körülnőtte, és pihenés céljára is százszor fontosabb, mint akkor volt.
- épületek, pl. Kós Károly
Kihasználatan értékes épületek a városban:
- Bálna
- Mémosz székház
Példák az ígéret és szerződés ellenes közösségellenes túlépítésre, használatra:
- Vörösmarty tér
A Városligetet használták mindenre:
- herminamező épületei
- vasút átvezetése
- vasút által elcsatolt területek
- világkiállítás („ideiglenes”)
- Hungexpo („ideiglenes”)
- vurstli
- állatkert
- luxus gyógyfürdő
- felvonulási tér
Visszaépíthető illetve elmaradt a kezdeti tervekből (kisebb pavilonok):
- szabadtéri színház
- rondó
- bálterem
- eredeti teaház
- nyájak
- élő tó, növényzet
- két sziget, mozgó víz
- Stefánia sétánnyá, egybe
- nagy lovaskör